13/06/2010

Argentina, un mic pas de tango

Filed under: Sport — paulcalexe @ 12:03 am
Tags: , , , , , ,

Coreea de Sud – Grecia 2-0 (1-0). Au marcat: LEE Jung Soo (7), PARK Ji Sung (52).

Argentina – Nigeria 1-0 (1-0). A marcat: Gabriel HEINZE (4)

Astăzi, am văzut la lucru cele patru componente ale Grupei B. Surprinzătoare (şi nu prea…) prestaţia Greciei, care a evoluat fără niciun orizont, părând să ne transmită că nu doar economia din Elada este în criză, ci şi fotbalul. Este drept, grecii şi-au văzut date peste cap toate planurile odată cu golul primit în primele minute ale jocului, în condiţiile în care este cunoscută predilecţia echipei lui Rehaggel pentru un joc defensiv, pigmentat de tăioase acţiuni de contraatac. Nu a fost cazul în meciul de astăzi, tigrii asiatici dovedindu-se superiori la toate capitolele. De remarcat, la greci, evoluţia lui Pantelis Kapetanis, introdus în teren în ultimele 30 de minute de joc, vârful Stelei ratând o bună oportunitate de a-şi readuce echipa în joc.

În cel de-al doilea meci, Argentina a învins Nigeria, cu un gol venit în debutul jocului, Heinze finalizând cu capul, centrarea din corner a veteranului Veron. Sud-americanii puteau câştiga mult mai clar, însă Vincent Enyeama, portarul nigerienilor, a făcut un joc mare, reuşind să anuleze fiecare oportunitate de gol a celui mai valoros fotbalist al lumii, Leo Messi. Nu-i mai puţin adevărat, cu puţin noroc, africanii ar fi putut obţine cel puţin un punct, însă nu au reuşit să valorifice niciuna dintre ocaziile create pe final de meci. Argentina se impune cu 1-0, pentru primul succes la „mondiale”, în calitate de antrenor, pentru Diego Armando Maradona. Una peste alta, Argentina şi Nigeria s-au prezentat la un nivel ce pare să confirme predicţiile specialiştilor, care văd cele două echipe drept favorite la calificarea în optimi.